Bilindiği gibi işsizlik oranı, bir ekonominin gidişatına dair en somut göstergelerden biridir. İşsizlik düşükse ekonominin iyi yönde, yüksekse kötü yönde ilerlediği çıkarımına varılabilir. Bu bakımdan işsizlik oranı, her ülkede piyasaları etkileyen önemli bir gösterge haline gelmiştir.
 

ABD’de işini kaybedenlere devlet tarafından belirli bir süre maaş verilmektedir. İşsizlik maaşı için başvuranların sayısının fazla olması, ekonomideki daralmayı göstermektedir. Bu durum da Amerikan dolarının değerini doğrudan etkilemektedir. İşsizlik Maaşı Başvuruları, işsizlik maaşı almak için ilk defa başvuru yapan insan sayısını belirtmektedir. İşsizlik maaşı başvurusu sayısı, ekonominin yönü hakkında güncel fikir verebilir. İşsizlik maaşı başvurularının azalması, çalışan sayısının arttığını gösterdiğinden ABD dolarının değer kazanmasını sağlayacaktır. İşsizlik maaşı başvurularının artması ise doların değer kaybetmesine neden olacaktır.
 

ABD Tarım Dışı İstihdam verisinin yanında İşsizlik Maaşı Başvuruları’nın da Amerikan dolarının olduğu paritelerde işlem yaparken değerlendirilmesi gereken önemli temel analiz verilerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.
 

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları verisi her perşembe Türkiye saatiyle 15:30'da açıklanır.